پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : سفرهای هوایی، پاک و سریع می شود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انتخاب Entekhab.IR؛«زست» نام طرحی است که با پیاده سازی آن در سیستم حمل و نقل هوایی ماورای صوت، از سویی آسیبهای زیست محیطی صنعت هوانوردی به صفر می رسد و دیگر سو، فصل نوینی در مسافرت های هوایی گشوده می شود.


با عملیاتی شدن پروژه «زست»، شما می توانید در کمتر از یک ساعت از نیویورک به لندن سفر کنید که این مدت کمتر از نصف زمانی است که یک هواپیمای کنکورد برای طی این مسافت صرف می کند.

بر خلاف کنکورد که پیش از این سریعترین هواپیمای تجاری جهان به شمار میآمد، «زست» می تواند با سرعت 5 هزار کیلومتر در ساعت بر فراز اتمسفر زمین پرواز کند بی آنکه محیط زیست را آلوده کند.

تصور می کنید سوخت «زست» که دوستدار طبیعت محسوب می شود از چه منبعی تهیه می شود؟ پاسخ این پرسش در دو کلمه خلاصه می شود: جلبک دریایی!

پیش بینی می شود «زست» هنگام بهره برداری، به لطف استفاده از جلبک دریایی به عنوان منبع سوخت، یکی از بهترین هواپیماهای دوستدار طبیعت در جهان باشد و در رقابت با کنکورد تنها پیروز میدان باشد.

سالهاست که فراز و فرودهای پر سر و صدا، قیمت بالای بلیت، مصرف بالای سوخت و هزینه نگهداری بیش از اندازه کنکورد، گلایه عمومی را برانگیخته است.

انرژی حرکتی مورد نیاز «زست» توسط موتورهای راکت موشک تأمین می شود و به پرتاب هواپیما به فضای بالای اتمسفر زمین کمک می کند.

اما در این میان نکته ای نومید کننده وجود دارد. تحقق این طرح ممکن است 40 سال به طول بیانجامد و با روند کنونی تخریب زیست بوم دریایی، بعید به نظر می رسد تا آن زمان هیچ جلبک دریایی در پهنه های آبی زمین باقی مانده باشد.