تبلیغات
amirmehr - هوا فضا 0حقیقت سفر انسان به فضا
 
amirmehr
وبلاگی علمی و تحقیقاتی همراه با اطلاعات صنایع هوافضا ایران و جهان
 
 

سفر انسان به فضا ، حقیقت یا دروغ!

به مناسبت چهلمین سال فتح ماه !

سه، دو، یك ، صفر، بومب ! در روز 16 جولای سال 1969،(40سال پیش) یك موشك دو سفینه كلمبیا و سفینه كوچك‌تر ایگل (آپلو 11) را به فضا حمل می‌كرد. سه فضانورد بسیار ماهر نیل آرمسترانگ، ادوین آدرین و مایكل كالینز برای آمادگی در این سفر، دو سال و نیم تمرین كرده بودند.

چهار روز بعد . . .

. . . آرمسترانگ هدایت سفینه را بر عهده دارد. سفینه ایگل به ماه نزدیك شد. گرد و خاك زیادی به هوا برخاست. دو فضانورد دیگر، نفس راحتی كشیدند. ربع ساعت طول كشید تا آرمسترانگ از نه پله سفینه پایین آمد. سپس ایستاد. پله‌ها تمام شده بود. اما هنوز یك متر تا سطح ماه فاصله داشت. آیا باید می‌پرید؟ سطح ماه چگونه بود؟ شاید درون آن فرو می‌رفت!

در همین لحظه، میلیون‌ها انسان در روی كره زمین نفس‌هایشان در سینه حبس شده بود. آنها تصویرهای فرود انسان بر روی ماه را از تلویزیون‌هایشان تعقیب می‌كردند. جمله‌ای كه او در این لحظه به زبان آورد و به جمله‌ای تاریخی تبدیل شد، این بود:

(( این یك قدم كوچك برای بشر است، اما پرشی بزرگ برای بشریت خواهد بود)).

<!--[if !vml]--><!--[endif]-->

اما این داستان تا چه حد واقعیت دارد. آیا باید آن را باور کنیم یا دروغی بیش نیست همانند سایر دروغ هایی که سیاست مردان امروز به گفتن آن ها عادت کرده اند و تنها یک نمایش تلویزیونی برای فریفتن افكار عمومی بود؟

برای اولین بار شبكه تلویزیونی فاکس ( FOX ) در تاریخ 15 فوریه 2001 در برنامه‌ای با عنوان " تئوری دسیسه " سفر تخیلی انسان به كره ماه را به چالش كشانید. من خودم بار اول در سال 81 از دبیر فیزیک سوم دبیرستانم آقای خسروی شنیدم که می گفت: " اگه اینجا واقعا ماهه پس باد از کجا میاد که پرچم اینجوری تکون تکون می خوره؟! ".در این مقاله تنها از منظر دید مخالفان به بررسی می پردازم و نتیجه گیری نهایی را به خوانندگان آن می سپارم که با توجه به نکات ذکر شده و مطالعه منابع پیوست شده یا سایر منابع، خود قضاوت کنند.

سئوال این جاست که اگر آن روز تكنولوژی بردن انسان به سطح ماه وجود داشت، چرا امروز پرزیدنت بوش در ایده‌های بلندپروازانه خود از امكان سفر به ماه در سال 2020 میلادی سخن می‌گوید؟

به نظر من اصلی ترین گواه این ادعا این است که چرا در 40 سال پیش فقط در مدت 3 سال 7 بار بشر سفر به ماه رو تجربه کرده ولی طی این 37 سال دیگر سفری انجام نشده؟ آیا ناسا دیگر نیازی به این سفر ها نداشت و همان میزان نمونه برداری از ماه در دهه 70 برای تمامی آزمایش هایشان در تمامی زمینه ها تا الان کافی بوده ؟ و آیا نیازی به سفری دیگر برای بررسی تغییرات ایجاد شده در این مدت نبوده ؟

همه ی ما می دانیم طی این چندین سال و گذر از عصر صنعت به عصر اطلاعات دنیا به چه میزان در زمینه ی مخابرات فضایی، هوا _ فضا، تکنولوژی اطلاعات و صنعت ساخت هواپیما و سفینه پیشرفت داشته. برای مقایسه حافظه كامپیوترهایی كه در عملیات‌های آپولو از آن استفاده می‌شده، در اندازه حافظه یك ماشین لباسشویی پیشرفته امروزی هم نبوده و هم چنین این كامپیوترها فضای بیشتری از آنچه فضاپیما و سفینه‌ها داشته‌اند،‌ اشغال می‌كرده! با این حال ما در سال 2008 مسافرت به ماه نداریم ولی در آن زمان 7 بار با آپلو های 11 تا 17 داشتیم.

تجزیه و تحلیل تصاویر منتشر شده از سوی «ناسا» توسط کارشناسان و تطبیق آن با اصول علمی، احتمال دروغ بودن این ادعا را به شدت افزایش داده است. به اعتقاد آنان این تصاویر یا در محیطی شبیه سازی شده و استودیو فیلم سازی برداشته شده یا به صورت تکنولوژی پرده آبی ساخته شده! به طوری که حتی در چندین جا اشتباهات فاحشی در ساخت محیط داشته اند. برخی از این تحلیلات در پیوست این مقاله آمده.

یا به عنوان مثال درجه حرارت متوسط در اوقات روز در ماه، بین 127 تا 138 درجه سانتی گراد می‌باشد. در چنین دمایی، حیات بشریت بسیار سخت می‌شود و حتی ممكن است شما در آنجا بمیرید! دما در هنگام شب (در قسمت پشت ماه) تا 41- درجه سانتی گراد پایین می‌آید. در دمای 40- درجه سانتی گراد ، اشیا بسیار ترد و شكننده می‌شوند، دستگاه‌های الكترونیكی به خوبی كار نمی‌كنند و باتری‌های ماشین‌ها به سختی روشن می‌شوند. تفاوت بسیار زیاد دمای شب و روز از قسمت تاریك تا قسمت روشن، باعث انقباض و انبساط اشیا و نیز خرد شدن آنها و یا دست‌كم كاركرد ناصحیح آنها می‌شود.

كیفیت فیلمی كه از آپولو 11 گرفته شده در مقایسه با عملیات‌های بعدی آپولو پایین‌تر است. با توجه به این كه افراد بیشتری فیلم عملیات آپولو 11 را نگاه می‌كردند. دوربین تلویزیونی آپولو 11، دوربین سیاه و سفید بوده كه در آن یك نمایشگر تلویزیونی با 10 فریم در ثانیه در 320 خط در هر فریم استفاده می‌شده است. تصاویر برای پخش جهانی می‌بایست، برای تلویزیون‌های معمولی تبدیل می‌شدند. در سیستم تصاویر تلویزیونی آمریكا با استاندارد EIA تعداد 525 خط در هر فریم می‌باشد و تصاویر در یك مونیتور 10 اینچی سیاه و سفید مشخص می‌شدند و یك دوربین ویدكن بر روی آن صفحه قرار داشته.

بسیاری از یافته های جدید پژوهش گران در مورد فضا، با صحت این امر مغایر است مثلا این سفر با حقایق كمربند «ون آلن» هم خوانی ندارد.

كمربند «ون آلن» كه توسط دانشمند امریكایی جیمز ون آلن كشف شد، بوسیله ابری نامرئی از ذرات الكتریكی زمین را محاصره كرده است. دانشمندان این كمربند را كه مثل یك تله ذرات الكتریكی را در خود نگه می‌دارد، منطقه تابش ون آلن می‌نامند. دانشمندان زمانی به وجود این ذرات پی بردند كه درون سفینه‌ها تجهیزات آشكار سازی این ذرات را بكار بردند. بنا به آن فضانوردان در ماه مستقیماً در معرض اشعه گاما ( GAMMA RAY ) و اشعه‌های طیف الكترومغناطیسی قرار می‌گیرند.

انفجارهای خورشیدی به جدار سطحی سفینه‌های فضایی و همچنین به سیستم شارژ و دشارژ آنها صدمه وارد می‌آورد.

پروتون‌ها و الكترونهای در دام افتاده به شكل قابل ملاحظه‌ای موجب صدمه به سیستم‌های سفینه‌های فضایی می‌شوند و با توجه به مدار زمین و شرایط لایه مگناتوسفر و فعالیتهای خورشیدی، هم پروتون‌ها و هم الكترون‌ها، خطرات یونیزاسیون را ایجاد می‌نمایند. برای بعضی قسمتهای الكترونیكی، تعدادی از ذرات پروتون‌ها خطرناك‌اند.

الكترون های با انرژی كم، باعث دشارژ الكترونی شده كه این برای سفینه‌ها در مدارهای بالای زمین (به عنوان مثال لایه ژئواستاشنری) جایی كه در معرض تعداد زیادتر از تراكم الكترون‌ها می‌باشد، انرژی های بالای الكترون ها توانایی نفوذ در سفینه‌ها را دارد و در اجسام عایق جمع و دشارژ شده و باعث صدمه الكترونی می‌گردد.

<!--[if !vml]--><!--[endif]-->

به نظر می رسد ایالات متحده تا کنون سود تجاری و سیاسی خود را از این سفر واقعی یا تخیلی برده است. به طوری که مثلا در عرصه ی سیاست امروز بیشترین سابقه ی استفاده از حق وتو را دارد. یا حتی در سوداوری شرکت های خصوصی کوچک تر خود، به عنوان مثال در بالا عکسی تبلیغاتی را می بینید برای تبلیغ لاستیکی که در کره ماه اولین است!

در هر صورت ناسا که تاکنون در برابر این اتهامات خود را تبرئه می کند و به قولی زیر بار نرفته است. اما شاید روزی به خاطر دروغ گویی های پیشین خود از ملت های دنیا عذرخواهی کند و مطمئنا عنوان می کند دلیل دروغش پیش افتادن از رقیب دیرینه اش ، شووری و روسیه فعلی بوده.

و این رسوایی بزرگی خواهد بود برای دولتی که با هر وسیله ای و به هر شکل می خواهد خود را بزرگ ترین ابر قدرت دنیا و اصلح ترین مدیر برای اداره کل دنیا نشان دهد که حق دخالت در هر کشوری را دارد. و از آن بدتر به جای آن که به فکر رفاه مردم آن کشور باشد به فکر پر کردن جیب خود و منافع شخصی باشد.

منابع:

سایت اینترنتی بازتاب www.baztab.com

سایت اینترنتی انجمن فیزیک دانان جوان www.hupaa.com

انجمن خردمند www.kheradmand.com

نوع مطلب :
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : یکشنبه 2 اسفند 1388 :: توسط : امیرمحمد تابش مهر
درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ: امیرمحمد تابش مهر
منوی اصلی
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
نظرسنجی
نظر شما نسبت به این وبلاگ و وبلاگ های مرتبط با گروه پژوهشی آساره پارسه چگونه است؟
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو

افراد حاضر در این وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان